Jak pić whisky w 5 krokach – poradnik dla początkujących

Whisky to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych trunków na świecie. Nic dziwnego, że istnieje wiele sposób podawania i picia whisky. Ich zwolennicy oraz przeciwnicy toczą między sobą zażarte dyskusje, podając różne argumenty. My mamy dobrą wiadomość. Jeśli zastanawiasz się, jak pić whisky, to odpowiedź brzmi przede wszystkim: tak jak lubisz. Na początku warto jednak poznać kilka podstawowych zasad, nawet jeśli potem będziesz je łamać.

Jak pić whisky w 5 krokach – poradnik dla początkujących
Krok 1

Wybierz whisky

Rodzajów i godnych polecenia marek whisky jest całe mnóstwo i z pewnością z czasem je poznasz. Na początku wystarczy wiedzieć, że dwie podstawowe grupy to blendysingle malty. Whisky single malt wytwarza się ze słodu jęczmiennego w jednej destylarni. W przypadku blendów nie ma takich restrykcji. Są to mieszanki, które mogą powstać nawet z kilkudziesięciu single maltów oraz różnych zbóż. Nie oznacza to, że ich jakość jest niska. To nadal szlachetny trunek, a przygodę z whisky warto zacząć właśnie od blendów, które mają łagodniejszy aromat niż single malty. Te ostatnie są znacznie bardziej wymagające. Ich aromat często jest bardzo surowy, określa się go mianem torfowego.

Krok 1: Wybierz whisky
Krok 2

Wybierz szkło

Jeśli zastanawiasz się, jak pić whisky, musisz wiedzieć, że rodzaj szkła może wydobyć lub spłycić jej aromat. Najlepszy wybór na początek to tzw. old fashioned, czyli niska, okrągła lub kwadratowa szklanka z grubym dnem. Jej kształt zapewnia trunkowi odpowiedni kontakt z powietrzem i wydobywa ferię zapachów i smaków. A jak pić whisky single malt? Koneserzy polecają tzw. sniffery, czyli kieliszki przypominające tulipany.

Krok 3

Z lodem czy bez?

Ilu znawców, tyle opinii. Być może sam zastanawiasz się, jak pić whisky z lodem i czy w ogóle to robić. Na pewno spotkasz koneserów, którzy uznają ten dodatek za świętokradztwo. Ich zdaniem niska temperatura zaburza walory smakowe trunku. Mówimy tu jednak raczej o wielbicielach single maltów. Do blendów spokojnie możesz dodać trzy, cztery kostki lodu i nadal cieszyć się ich wyrafinowanym smakiem.

Krok 4

Jak prawidłowo pić whisky z wodą?

Są znawcy whisky, którzy powiedzą Ci, że tylko odrobina wody pozwoli na wydobycie niezwykłych walorów smakowych trunku. Prawda jest taka, że wszystko zależy od Twoich upodobań, więc śmiało próbuj i decyduj sam. A jak prawidłowo pić whisky z wodą? Wybierz niegazowaną i dodaj do trunku kilka, kilkanaście kropel. Oba płyny powinny mieć temperaturę pokojową.

Krok 5

Jak pić whisky z colą?

I czy Szkoci Cię za to pobiją? Na pewno nie, zwłaszcza, że sami często i chętnie stosują ten dodatek. Oczywiście nie ma najmniejszego sensu dolewać coli do drogiego i wyrafinowanego single malta, chyba że chcesz zabić cały jego smak lub po prostu nienawidzisz właściciela konkretnej destylarni. Z colą najlepiej smakują whisky z niskiej i średniej półki cenowej. A jak pić whisky z colą? Proporcje w dużej mierze zależą od Twojego gustu. Zazwyczaj do szklanki nalewa się 100 ml whisky i 200 ml coli. Do tego kilka kostek lodu, plasterek cytryny i mamy bardzo popularnego drinka.