Z czym można pić whisky?

Z lodem, cytryną, colą, a może bez niczego? Z czym najlepiej pić whisky? Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju trunku oraz Twoich indywidualnych upodobań. Jeśli lubisz ten alkohol, ale nie chcesz popełnić żadnej gafy, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy, jak i z czym pić whisky, żeby w pełni cieszyć się jej walorami.

Z czym pić whisky single malt i blended?

Z czym pić whisky single malt i blended?

Podstawowy podział whisky obejmuje dwie grupy: single maltblended. Do tej pierwszej zaliczamy trunki wyprodukowane w jednej destylarni ze słodu jęczmiennego. Mają one bardzo surowy, torfowy aromat i nie wszystkim przypadną do gustu. Popularne blendy to po prostu mieszanki różnych single maltów, a nawet różnych gatunków zbóż. Mogą być równie szlachetne i kosztowne. Z czym pić whisky single malt? To trunek dla koneserów, który pije się bez żadnych dodatków, nawet w postaci wody czy lodu. Jeśli chodzi o blendy, to nie panują tu takie surowe restrykcje. Mieszanki są łagodniejsze w smaku i równie dobrze smakują solo, jak i z dodatkami.

Popularne dodatki, czyli z czym najlepiej pić whisky?

Popularne dodatki, czyli z czym najlepiej pić whisky?

Wielu znawców uważa, że odrobina niegazowanej wody potrafi wydobyć pełny aromat whisky, jest to jednak kwestia indywidualnego gustu. Podobnie jest z lodem. Mamy słynną whisky on the rocks, choć znajdą się koneserzy, którzy stwierdzą, że niska temperatura zabija wysublimowany aromat trunku. Inni wytoczą działa, jeśli spróbujesz dolać do whisky coli, nie radzimy jednak się nimi przejmować. Jeśli zastanawiasz się, z czym najlepiej pić whisky, odpowiedź brzmi – z tym, co lubisz. Zasada jest jedna – im szlachetniejszy trunek, tym mniej warto zaburzać jego walory jakimikolwiek dodatkami.

Z czym pić whiskey i bourbon?

Z czym pić whiskey i bourbon?

Zwłaszcza początkujący wielbiciele „wody życia” mogą sądzić, że różnica między whiskywhiskey to tylko błąd w pisowni. Nic bardziej mylnego. Whisky jest szkocka, a whiskey irlandzka lub amerykańska. Co więcej, amerykańskie whiskey wytworzone w większości z kukurydzy, określamy mianem burbonu. Do tej grupy zaliczamy takie popularne i lubiane marki jak Jack Daniel’s czy Jim Beam. Choć w wyszukiwarkach internetowych fraza z czym pić whisky Jack Daniels, jest bardzo popularna, pamiętajmy, że poprawna nazwa tego alkoholu to whiskey. A z czym go pić? Każdy, kto zna ten trunek wie, że świetnie smakuje bez żadnych dodatków, ale równie dobrze komponuje się z colą. Można go pić także ze spritem lub tonikiem.

Jak pić whisky?

Jak pić whisky?

Nie jest to przypadek, że whisky najczęściej podaje się w niskich, okrągłych lub kwadratowych szklankach z grubym dnem. Taki kształt umożliwia odpowiedni dostęp powietrza do trunku, dzięki czemu whisky może w pełni wydobyć swój aromat. Najszlachetniejsze gatunki, a zwłaszcza single malty podaje się w kieliszku przypominającym kształtem tulipana. Jego oficjalna nazwa to sniffer. Posiada on zwężoną górę oraz szerszą czaszę, w której zbiera się cały aromat trunku. Mamy nadzieję, że po tym krótkim podsumowaniu, będziesz wiedzieć, jak i z czym pić whisky, w zależności od jej rodzaju.